Konto oszczędnościowe, czy lokata? Co wybrać?

Wiele osób staje przed dylematem, jaką wybrać formę oszczędzania, czy ma być to konto oszczędnościowe, czy może jednak lokata. Z pozoru wydaje się, że te dwa produkty nie wiele różni. Okazuje się jednak, ze różnice są i to kilka. Pierwszą istotną różnicą jest możliwość wybrania środków, w każdej chwili. W przypadku lokaty terminowej jest możliwość wcześniejszego podjęcia środków finansowych, ale wiąże się to, że stratami finansowymi dla wybierającego. Bank może wypłacić sumę początkową umieszczoną na lokacie bez odsetek, które się uzbierały lub te odsetki będą pomniejszone o jakąś część.

Na ten temat powinien być zapis w umowie. W przypadku konta oszczędnościowego można wypłacać pieniądze, kiedy się chce, ponieważ nie ma określonego terminu, do kiedy te środki mają znajdować się na koncie. Poza tym bank aktualizuje wysokość odsetek w każdym dniu. Kolejna różnica to możliwość wpłacania gotówki na lokatę lub konto oszczędnościowe.

W przypadku konta można systematycznie wpłacać kolejne sumy. Natomiast w przypadku lokaty wpłaca się tylko raz określoną sumę. Nie ma możliwości w trakcie trwania lokaty dopłacenia kolejnych środków. Następną kwestia, która różni konto oszczędnościowe i lokatę jest oprocentowanie. W przypadku lokat wysokość oprocentowania jest stała i nie ulega zmianom.

Natomiast w przypadku konta oszczędnościowego oprocentowanie może się zmieniać na skutek zmian stóp procentowych na rynku. Może zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć, co jest mniej korzystne na oszczędzającego. Jak widać zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata ma swoje plusy, jak i minusy.

W przypadku osób, które mają sporą sumę i chcą ją zamrozić na dłuższy okres czasu wydaje się być lepszą opcją lokata. Natomiast dla osób, które chcą na bieżąco inwestować zarobione środki lepszą opcją jest konto oszczędnościowe.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Wasze komentarze:

  1. Dla mnie to sprawa wygląda tak: jak chcesz być elastyczny tzn wpłacać i wypłacać kiedy chcesz to lepiej konto oszczędnościowe, natomiast jak masz zarobić więcej, a pieniądze mają leżeć na koncie to lokata. Są też lokaty elastyczne, ale ich oprocentowanie jest podobne do tego na kontach oszczędnościowych.

  2. Ja jestem zdecydowanie za kontem oszczedniosciowym, dla mnie to ze w razie nagłej sytuacji kase mozna wypłacic jest duzym plusem. dlatego wybieram konto oszczednosciowe;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *